Prodejna  je zde

Ukázka prodávaných ovocných stromků.

Ukázka zakrslých jehličnanů.


Úvod » CHOROBY

CHOROBY


Kadeřavost broskvoní

Na mladých listech zpočátku vypouklé světle zelené nebo červené skvrny.Později nápadné zpuchření a zkadeření listů.

Ochrana-ošetřuje se v době nalévání pupenů,těsně před vyrašením.Po vyrašení jsou postřiky již neúčinné.Důležité je vystihnout dobu postřiku.Osvědčuje se aplikovat postřik v době,kdy teplota po tři dny je vyšší než 10°C.Může to být v únoru nebo v březnu.Pokud trvá chladné a vlhké počasí,je třeba postřik za 10 až 14 dnů opakovat.Doporučuje se jeden postřik provést již v listopadu.

Velmi účinné jsou měďnaté přípravky např.Kuprikol.Pozor-přípravky na bázi mědi a síry se nesmí používat po vyrašení.V takovém případě listy po postřiku opadají.Tak,jak je uvedeno výše,po vyrašení stejně již postřiky nejsou účinné.

Přípravky např. Champion 50WP Delan 700 WDG Dithane DG Kuprikol 50 Sulka Syllit 65WP

 


Americké padlí na angreštu

Na vrcholcích letorostů a listů,později i na plodech bělavé povlaky.Plody zasychají a opadávají.

Výskyt onemocnění výrazně podporuje přehnojení dusíkem.

Důležitý je i výběr odolnější odrůdy.

Ochrana - parazit přežívá na koncích jednoletých výhonů.Je důležité napadené části výhonů časně na jaře odstranit. Postřik -1 x před květem a 2 - 3 x po odkvětu v intervalu 7-10 dní.

Povolené přípravky např:Discus  

dříve byly povoleny: Agroboss Benlate Fundazol 50WP Karathane FN 57 Rubigan 12EC

 


Šarka švestek

Nebezpečné virové onemocnění peckovin.Choroba postihuje slivoně,meruňky,broskvoně. Třešně a višně napadá jiný klon šarky a u nás zatím není rozšířený.

Choroba je lehce přenosná.Přenášejí ji mšice a dále se přenáší z nemocných stromů-očka,rouby,odkopky např. z nakažených durancií.

Na listech švestek se objevují světlé,většinou neohraničené skvrny,nebo kroužky.V některém roce mohou být příznaky na listech nevýrazné.Plody jsou deformované a předčasně opadávají.Na peckách jsou světlé skvrny.  

Na meruňkách se choroba nejlépe pozná podle výrazných kroužků na pecce.Kroužky mohou být i na povrchu plodů.Na listech se příznaky choroby nemusí projevovat.

Na broskvoni se choroba projevuje kroužky na plodech,nebo deformacemi plodů.Na listech je choroba většinou nezřetelná.

U nakažených stromů je v drtivé většině případů ovoce výrazně nekvalitní-nedozrává. I z tohoto důvodu je lépe nemocný strom zlikvidovat a nahradit zdravou sadbou.

Nemocný strom se nedá nijakým způsobem vyléčit.V některém roce se choroba projevuje jen velmi slabě a vzniká dojem,že strom se uzdravil.Není tomu tak a nemocný strom je i nadále zdrojem infekce pro široké okolí.

Ochranná vzdálenost od infekčního zdroje je 250m.

 

 

 

 
YzJiNjkwNj