Prodejna  je zde

Ukázka prodávaných ovocných stromků.

Ukázka zakrslých jehličnanů.


Úvod » NÁVODY NA VÝSADBU

NÁVODY NA VÝSADBU

Návod na výsadbu ovocných stromků

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října do doby, než je půda promrzlá do hloubky. V našich podmínkách to bývá v průběhu prosince. Ranní námraza ani sníh, který v tomto období vždy roztaje, vůbec nevadí. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají stále velmi dobré podmínky k zakořenění. Pro výsadbu stromků zjednodušeně platí dvě pravidla. Musí být doba vegetačního klidu, třeba po opadu listů, po výrazném ochlazení, druhé pravidlo je, že stromek musíte být schopni zasadit. Tedy, že půda není promrzlá do velké hloubky. V případě, že není půda promrzlá i v zimě, lze stromek vysadit bez obav i v tuto dobu. (V západních zemích, západ Německa, Holandsko, Francie...se stromky vysazují běžně v zimě.) Nemusíte mít obavy, že se stromek poškodí nastupujícím mrazem. Je třeba si uvědomit, že běžné mrazy stromkům vůbec nevadí. 

Jarní výsadba začíná ihned po rozmrznutí půdy a trvá většinou do konce dubna. Taktéž jako na podzim, ranní mrazíky nejsou žádnou překážkou ve výsadbě. Při jarní výsadbě, zejména při pozdní jarní výsadbě je nutné první měsíc stromky častěji důkladně zalévat. Dle počasí, například ze začátku když neprší, důkladně jednou týdně, později při suchém počasí třeba jednou za deset, čtrnáct dnů.


Zakoupené stromky je nutné ihned vysadit dle tohoto návodu. V případě, že stromky z různého důvodu nemůžete vysadit ihned, je nutné kořeny stromků založit do přiměřeně vlhké, sypké zeminy a přiměřeně do doby konečné výsadby zalévat. Pokud můžete, vždy je založte venku. Hlavně v jarním období je však vždy lepší, když stromky na konečné stanoviště vysadíte co nejdříve.


Stromek sázejte tak, že těsně před výsadbou nůžkami zkratíte mírně kořeny. Takto upravený stromek můžete namočit na několik hodin, nejdéle na jeden den do vody. V případě, že stromek namočíte do vody déle, vždy již můžete poškodit kořeny.

Vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování bylo nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou. Zeminu můžete vylepšit zahradnickým substrátem do 20% objemu. Nebo můžete na dno jámy dát kompost, nebo odleželý hnůj (koňský po roce uskladnění, kravský po třech letech, prasečí až po pěti letech jinak pálí kořeny) promíchaný třeba s původní zeminou. Na tuto vrstvu nasypat asi 10 cm obyčejné zeminy a pak teprve vsadit stromek. V případě, že kompost ani substrát nemáte, zasypte stromek obyčejnou zeminou a ušlapejte. Stromek pak důkladně zalijte. Jestli máte jílovitou půdu, raději nesázejte do tzv.blátíčka. V takovém případě se kořeny mohou obalit neprodyšnou hmotou z hlíny a stromek může uhynout. Připevněte stromek ke kůlu.

Vinnou révu nasaďte tak, aby nad zemí byla část s roubem o celkové výšce jen asi 5 cm. Tuto přesahující část je dobré chránit navršením malého kopečku kypré zeminy. Tento růvek ani vosk ze sazenice se v budoucnu neodstraňují. Nový výhon toto vše proroste.

Na podzim můžete stromek částečně ořezat / ostříhat/ z důvodu např.přepravy. Počítejte, že menší část odřezané větve vyschne. Nechejte si rezervu, abyste mohli stromek ořezat na konečnou velikost až na jaře. Stromek, kromě špičáku, je většinou nutné ořezat. Na internetu je možné se setkat s radami ořezat peckoviny až v době květu. Pozor, toto neplatí při nové výsadbě. Na pozdní ostříhání jsou citlivé především nově vysazené broskvoně. Mají řidší pletivo a jestli se nechají neostříhané až do velmi teplých dnů, mohou přeschnout a nemusí ani vyrašit.

Na podzim vysázené stromky ořežte koncem února až v březnu, kdy nehrozí již silné mrazy. Stromky vysazené na jaře ořežte co nejdříve po výsadbě. Na stromku ponechte 3 až 5 základních větví po dvou až šesti očkách. Větve ořežte tak,aby poslední očko směřovalo ven. Řezné rány zatřete voskem nebo latexem. V případě,že chcete stromek vyšší, boční větve stromku na jaře ořežte a nechte vyrůst větve z vrcholu terminálu. Vyrostou stejně dobře a rychle jak z větví, které jste ořezali. Výhony keřového rybízu, lísky a stromkového angreštu a rybízu zkraťte na více jak polovinu brzy na jaře. Maliník upravovat nemusíte. U maliníku je důležitá spodní část-vyvinutý podzemní pupen. Z tohoto pupenu vyrostou nové výhony. Vrchní část první rok nemá prakticky žádný význam. Maliník nevysazujte hluboko. Nové výhony nemusí velkou vrstvu zeminy prorůst.

Nedávejte umělá hnojiva nebo vápno do jámy. Nedávejte hnůj nebo umělá hnojiva na povrch při výsadbě. Toto by byla vážná chyba vedoucí k úhynu stromku. V zemině s přidaným hnojivem stromek většinou velmi těžko koření a v létě pak uschne.  Umělými hnojivy (NPK,Cererit) přihnojujte až začátkem června. Při podzimní výsadbě můžete přihnojit dříve, třeba v polovině května. Stromek je nutné první rok přiměřeně zalévat, jinak přes léto nebo i na jaře uschne. Stromky však zbytečně nepřelévejte. Na nadměrnou zálivku jsou citlivější třešně a višně. Nezapomeňte však stromky zalévat i v srpnu.

Kmen a silné větve broskvoní a ořešáků při podzimní výsadbě doporučujeme obalit papírem. Ostatní druhy stromků obalovat nemusíte.

Kmeny první rok ničím nenatírejte. Máme zkušenosti, že třeba meruňka, natřená chemstopem proti mravencům, uhyne. Aspoň první rok je nutné okolí stromků udržovat v bezplevelném, nezatravněném stavu. Pro dobré prospívání a růst je vhodné toto dodržovat i v následujících letech. Platí to obzvláště pro drobné ovoce. V trávníku rostou a rodí podstatně méně.

 

Stromky máme uskladněny v jejich přirozeném prostředí .Stromky zakoupené u nás nejsou přeschlé nebo zavadlé např.prodejem na tržnici, prodejem nezaložených stromků v hale, v různých igelitových obalech atd., mají vysoké procento ujmutí a při dodržení tohoto návodu Vám určitě porostou.



Návod na výsadbu okrasných rostlin.

Zakoupené rostliny jsou určené pro pěstování ve volné půdě.Velká část rostlin se může pěstovat v okenních truhlících-kontejner, v kterém rostliny pěstujeme, je v podstatě malý truhlík.Všechny rostliny pěstované v kontejnerech můžete vysazovat po celé vegetační období,tedy i v letních měsících.

Půdu určenou pro výsadbu ve volné půdě můžete vylepšit kompostem nebo odleželým hnojem / kravský po třech letech ,koňský po jednom roce uskladnění/,nebo rašelinou nebo zahradnickým substrátem do 20% objemu. Substrát,hnůj nebo kompost vždy promíchejte s původní zeminou.Jehličnany zasaďte do propustné půdy.K jehličnanům je lepší vždy přimíchat kompost,rašelinu,substrát atd.do 20% objemu. Při výsadbě nedávejte do jámy umělá hnojiva kromě dlouhodobě působících např. Osmocote,Basacote,Plantacote. Toto hnojivo je obaleno do žluto okrových povoskovaných kuliček,které jej postupně uvolňují po dobu 3 až 6 měsíců podle typu hnojiva a požadavku rostlin. Nepřidávejte vápno.

U jehličnanů se zemním balem rozřízněte jutový pytel ve vrchní části tak,aby kmen nebyl obalený jutovým pytlem a zasaďte jehličnan i s pytlem.Dbejte na co nejmenší narušení zemního balu.Zemní bal musí být velikostí přiměřený, pevný,soudržný ,s jehličnanem aspoň jednou přesazovaným, aby byly vyvinuty jemné kořínky.Samy udržují bal pevný.Jestliže je zemní bal nepevný a prakticky nesoudržný / viz nabídka některých obch.domů/ je ujmutí takovéhoto jehličnanu velmi problematické.Prostokořené jehličnany / bez zemního balu / se neujmou nikdy.U rostlin s kontejnerem vyjměte rostlinu z kontejneru a zasaďte.

Listnaté keře zasaďte do normální půdy.Nemusíte, ale můžete půdu vylepšit kompostem,substrátem,rašelinou.

Vřesovištní rostliny /kanadské borůvky,rododendrony,azalky,vřesy,pierisy, hebe atd./ zasaďte do země pouze s přidáním rašeliny nebo speciální zeminy.

Skalničky mají většinou rády půdy propustné,můžete přidat štěrk až do 30% objemu.

Trvalky se spokojí většinou s běžnou zahradní zeminou.

Rostliny pěstované v truhlících vždy vyžadují substrát zakoupený v obchodě /doporučujeme velmi kvalitní substráty fy.Rašelina Soběslav-dle našich zkušeností je to nejlepší běžně dostupná zemina na trhu/ a pravidelné přihnojování asi 1x za měsíc./Cererit,NPK,Kristalon/ - kromě rostlin,kde je již do substrátu přidáno pomalu rozpustné hnojivo. Cereritem a NPK se nesmí přihnojovat vřesovištní rostliny.Truhlíky zalévejte tak,aby nedocházelo k přemokření,ale ani k přesychání substrátu.Každodenní zalévání truhlíku je rozhodně špatně.Truhlík musí mít odtokové otvory a nikdy nesmí stát v misce s vodou!!! Problematické jsou i samozavlažovací truhlíky.

Většina jehličnanů i keřů je dlouhověkých a jestliže je chceme udržet v určité velikosti,nevyhneme se řezu / stříhání/.Nůžkami je zřežte na požadovanou výšku nejlépe jednou nebo několikrát ročně.Na termínu řezu v podstatě nezáleží.Je vždy lepší řezat méně a častěji než radikálně jednou za několikaleté období.Převislé vrby se musí řezat vždy každoročně po odkvětu na krátké čípky.U minirůží se vždy musí zřezat výhon,který značně převyšuje ostatní výhony.Tento výhon by omezoval kvetení.

Naše produkce okrasných rostlin je zaměřená především na rostliny,které vydrží naše klimatické podmínky / mrazivé zimní období mnohdy bez dostatečné sněhové pokrývky a horká a suchá léta /.Rostliny pěstujeme v jejich přirozeném prostředí tj.v běžných venkovních podmínkách. Do prodejní velikosti jsou naše rostliny ponechávány na pěstebním místě a prodejní ploše i v zimě většinou bez jakéhokoliv krytu.

K našim prodávaným rostlinám přidáváme do substrátu velmi kvalitní pomalu působící hnojiva ( žlutě okrové kuličky ),které dokážou zásobovat rostlinu živinami po celou sezonu.Je to sice pracnější a nákladnější způsob výroby,ale pro rostliny rozhodně výhodnější.Jsou po zbytek sezony přihnojovány výborným hnojivem,jejich růst prakticky není přerušený a nedochází k problémům při růstu a zakořeňování.


MTU2Y2Y3