Prodejna  je zde

Ukázka prodávaných ovocných stromků.

Ukázka zakrslých jehličnanů.


Úvod » OVOCNÉ STROMKY » SLOUPOVITÉ TŘEŠNĚ, ŠVESTKY...

OVOCNÉ STROMKY / SLOUPOVITÉ TŘEŠNĚ, ŠVESTKY...

 

Sloupovité třešně,meruňky,švestky atd.do této doby nejsou vyšlechtěny(mimo jabloní).Jsou to klasicky rostoucí stromky a každoročně se musí do sloupovitého tvaru upravovat. Z tohoto důvodu odrůdy,které se jako sloupovité prodávají,my za sloupovité nevydáváme.

 

Běžně prodávaný sloupovitý stromek je odrůda ještě bez narostlého bočního obrostu,nebo obrost je zastřižený. Je naštěpován na slabě rostoucí podnoži.

Hrušně - použitá podnož kdouloň.

Třešně,višně - pro živné půdy podnož Gisela 5 , pro půdy horší kvality podnož COLT.

Švestky,renklódy - podnož Wangenheimova,Zelená Renklóda.

Meruňky - podnož  Zelená Renkloda.

Broskvoně -  podnož mandžuská.

Rybíz,angrešt - podnož meruzalka(všechny stromkové tvary).

 

Úprava - každoročně je nutné boční výhony u stromku přiměřeně zakracovat.Je nutné využívat letní řez.

V případě objednávky stromků,které chcete použít pro sloupovité pěstování,uveďte prosím toto v objednávce.

 

 

Třešeň Sylvia. Z fota je zřejmé, že je sice vydávaná za sloupovitou, ale sloupovitě neroste. Bez úpravy se vytvoří klasická koruna. Podobně je to i s ostatními tzv.sloupovitými (kromě jabloní).  Tak jak je psáno, pro sloupovitý tvar, mimo jabloní, se musí stromek každoročně upravovat.

Sloupovitost (sloupcovitost) stromků je dána geneticky.Bohužel gen sloupovitosti v současné době mají jen (sloupovité) jabloně,potomci odrůdy McIntosh Wijcik.

V této souvislosti je třeba uvést některé skutečnosti.Odrůda musí být stálá a uniformní.To znamená,že například tato zakrsle rostoucí třešeň Sylvia (sloupovitá třešeň to v žádném případě není i když je za ni vydávána) musí růst od všech prodejců v EU vždy stejně.Jestliže by rostla tak a podruhé jinak,třeba sloupovitě,taková odrůda  by porušila podmínku stálosti a uniformity a vůbec by se nesměla pěstovat a prodávat.

Nabízíme třešeň Sylvii,hrušeň Decoru,angrešt Mucurines ,rybíz Rovadu,višeň North Star i jiné,ale za sloupovité je nevydáváme.

Prodávaný sloupovitý stromek (kromě jabloní) je obyčejný,zakrsle rostoucí stromek,který je naštěpován na zakrsle rostoucí podnoži.Je ještě bez vyvinutého bočního obrostu,nebo tento obrost je ostříhán.Ale pravý sloupovitý stromek to není.Je to jednoduše proto,že sloupovitost nemá v genech.


NGJhZDI